OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ustawa antybanderowska uchwalona!

Sejm uchwalił ustawę zgłoszoną przez Kukiz’15 zakazującą propagowania banderyzmu. Za propagowanie ideologii będzie groziła grzywna lub do 3 lat więzienia.

W czasie dzisiejszego posiedzenia Sejmu odbyło się trzecie czytanie projektu zmieniającego ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Zakłada on m. in. penalizację banderyzmu w Polsce i karanie za podważanie zbrodni ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Za przyjęciem projektu Kukiz’15 opowiedzieli się wszyscy posłowie tego klubu, wszyscy posłowie PiS oraz PSL. Projekt poparło także koło Wolni i Solidarni. Przeciw opowiedziało się 5 posłów: Stanisław Huskowski, Stefan Niesiołowski i Jacek Protasiewicz (Europejscy Demokraci), Joanna Scheuring-Wielgus i Adam Szłapka (Nowoczesna).

Przyjęta dziś ustawa dotyczy też określenia definicji zbrodni ukraińskich nacjonalistów i ukraińskich formacji kolaborujących z III Rzeszą, a także wprowadzenia możliwości prowadzenia, na podstawie art. 55 ustawy o IPN, postępowań karnych przeciwko osobom zaprzeczającym sprawstwu tych zbrodni.