Brzozów: konferencja o ks. Komborskim

Sanguis martyrum semen christianorum –„Krew męczenników jest posiewem chrześcijan”

To powiedzenie starożytnego pisarza Tertuliana zacytował ks. Stanisław Tokarz podczas wystąpienia na konferencji. W wielowymiarowym zakresie stanowi ono kwintesencję osoby ks. Pawła Komborskiego. Spotkanie miało miejsce w dniu 27.03.2018 w sali konferencyjnej brzozowskiego ratusza.

Ksiądz niezłomny przeszedł przez piekło jakie zgotowano działaczom niepodległościowym i podziemia antykomunistycznego. Te pełne cierpień przeżycia wykuły osobowość człowieka – kapłana, który z pełnym oddaniem i zaangażowaniem wykonywał swoją kapłańską posługę.

Sam ks. Paweł Komborski, który był bohaterem zorganizowanej przez Stowarzyszenie Brzozowski Ruch Konserwatywny konferencji, wykazał się nie tylko gorliwością w wyznawaniu wiary, ale i wielką odwagą w walce o niepodległy byt państwa polskiego.

Czym było podziemie antykomunistyczne oraz dlaczego „Żołnierzy Wyklętych” tak zasłużonych dla walki o niepodległość naszej ojczyzny potraktowano jak zdrajców bardzo szeroko wskazywał Pan Leszek Żebrowski, historyk, publicysta historyczny i autor książek.

Osobę ks. Pawła Komborskiego w aspekcie jego aresztowania, procesu, osądzenia i osadzenia w więzieniu przedstawił dr hab. Krzysztof Kaczmarski Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Zaś piękny portret ks. Pawła z perspektywy współpracownika nakreślił ks. Stanisław Tokarz, wikariusz parafii pw. Św. Marcina w Przysietnicy w latach 1990 – 1993.

Ks. Paweł Komborski cichy bohater, wielki kapłan.

Niech nie znika nam z pola widzenia cel o jaki ks. Paweł Komborski walczył.

Konferencja tworzy jedną z cegiełek budujących pomnik pamięci o bohaterstwie Ks. Pawła Komborskiego.

Nagranie: https://www.youtube.com/watch?v=g5kVYWUdfhk

 DSC03757

DSC03758

DSC03769

DSC03776

DSC03778