W piątek łódzki Marsz Pileckiego!

25 maja odbędzie się kolejny łódzki Marsz Rotmistrza Pileckiego, który będzie upamiętniał okrągłą, 70. rocznicę zamordowania jednego z największych polskich bohaterów.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Na ochotnika dał się złapać w Warszawie, aby dostać się do obozu w Auschwitz-Birkenau. Utworzył tam siatkę konspiracyjną. Jest autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście tzw. Raportów Pileckiego. Uciekł z Auschwitz. Walczył w Powstaniu Warszawskim, później w Armii Andersa. Wrócił do Polski, aby działać w podziemiu antykomunistycznym. Oskarżony i skazany przez władze Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Wyrok skazujący Pileckiego został unieważniony w 1990 roku. 30 lipca 2006 roku został on odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.

Program:
25 maja (piątek)
18:00 – Msza święta w intencji rtm. Witolda Pileckiego w łódzkiej bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki; po Mszy program artystyczny
18:50 – zbiórka i uformowanie orszaku flagi przy Grobie Nieznanego Żołnierza
19:00 – wymarsz – przemarsz ul. Piotrkowską i Pomorską do alei Anstadta
20:10 – uroczystość przy Pomniku Ofiar Komunizmu przy al. Anstadta