List otwarty ws. ataku red. Marii Przełomiec na Polaków na Litwie

Środowiska narodowe i konserwatywne wystosowały list otwarty do ministra spraw zagranicznych, Przewodniczącego KRRiT, prezesa TVP i prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich ws. ataku red. Marii Przełomiec na środowisko Polaków na Litwie. Poniżej publikujemy treść listu:

Warszawa, 7 sierpnia 2018 r.

Sz. P. Jacek Czaputowicz
Minister Spraw Zagranicznych

Sz. P. Witold Kołodziejski
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sz. P. Jacek Kurski
Prezes Zarządu TVP S.A.

Sz. P. Krzysztof Skowroński
Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Szanowni Państwo!

25 lipca na antenie telewizji wPolsce.pl red. Maria Przełomiec dokonała bezprecedensowego i skandalicznego ataku na środowisko Polaków na Litwie.

Posługując się wielokrotnie kłamstwami różnego kalibru – od spraw drobnych jak wykształcenie szefowej Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie po ciężkie, a nieprawdziwe zarzuty natury politycznej wobec Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, pani Przełomiec urządziła trwający dwadzieścia minut seans nienawiści. Wyliczenie dwunastu kłamstw, manipulacji i oszczerstw, które padły w programie, znajduje się w oświadczeniu wydanym przez Biuro Prasowe AWPL-ZChR, dostępnym na stronie www.awpl.lt.

Nie może być przyzwolenia w polskiej przestrzeni publicznej na tak kłamliwe, agresywne i tendencyjne wypowiedzi. Zwłaszcza, jeśli celem ataku są nasi rodacy na Litwie, którzy na co dzień muszą zmagać się z polityką lituanizacji prowadzoną od początku lat 90. Nikt, a szczególnie dziennikarz zobowiązany do rzetelnego informowania, nie ma prawa do takich zachowań.

Pragniemy w tym miejscu wyrazić słowa uznania oraz podziw wobec wszystkich polityków, duchownych, nauczycieli, ludzi mediów, biznesu i kultury, wszystkich działaczy polskich na Litwie, a zwłaszcza wobec blisko dwustu tysięcy naszych rodaków, którzy poddawani od dziesiątek lat rozmaitym szykanom i zabiegom lituanizacji, trwają przy polskości. Doceniamy ogromny wysiłek i pracę, związaną najczęściej z pokonywaniem rozlicznych, codziennych przeciwności. Polska powinna te wysiłki doceniać i wspierać w dużo większym stopniu niż dotychczas, przede wszystkim udzielając rodakom jednoznacznego wsparcia politycznego.

Tymczasem skandal związany z wypowiedzią pani Przełomiec jest tym większy, że pełni ona funkcję sekretarza Rady Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie oraz redaktora programu „Studio Wschód” emitowanego na antenie TVP. Zasiada we władzach i pracuje w instytucjach, które finansowane są z pieniędzy polskich podatników, a ich nadrzędnym celem jest wspieranie Polonii oraz Polaków na Kresach. Swoim zachowaniem pani Przełomiec nie tylko nie wypełnia wspomnianych wyżej zadań, ale zajmuje postawę wprost z nimi sprzeczną.

Swoimi wypowiedziami na antenie telewizji wPolsce.pl red. Przełomiec nie tylko rażąco podeptała standardy etyki dziennikarskiej, ale i negatywnie zweryfikowała się jako ekspert w sprawach polityki wschodniej. Liczba kłamstw jakie zawarła w swojej wypowiedzi świadczy o tym, że albo jest manipulowana na temat sytuacji Polaków na Litwie albo co gorsza sama świadomie manipuluje chcąc oczernić środowiska, które nie pasują do jej głęboko ideologicznej wizji. Obydwie możliwości dyskwalifikują ją na funkcjach pełnionych w Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie oraz w TVP.

Kwestia nieprawidłowości w fakturach ZPL została przez panią Przełomiec potraktowana wyłącznie jako pretekst do generalnej rozprawy z reprezentantami litewskich Polaków, którzy z racji tego, że chcą Polakami pozostać są wyjątkowo niewygodni dla władz Litwy oraz nadwiślańskich reprezentantów ideologii tzw. giedroycizmu. Nieprawidłowości należy wyjaśnić uwzględniając kontekst oraz stosowany przez Polskę model finansowania inicjatyw polskich poza granicami, ale nie może być to pretekst do medialnego linczowania całej społeczności!

Zachowania pani Przełomiec kompromitują instytucje publiczne, w których pracuje. Dodatkowo mogą przyczynić się do zniweczenia wysiłków zmierzających do konstruktywnej i życzliwej współpracy między Polakami w kraju, polskimi instytucjami publicznymi a rodakami na Litwie. Czy taki cel przyświeca pani redaktor, znanej z bliskiej współpracy ze środowiskami reprezentującymi postawy na rzecz lituanizacji Polaków Wileńszczyzny?

W związku z powyższym zwracamy się do Ministra Spraw Zagranicznych, nadzorującego Fundację Pomocy Polakom na Wschodzie, do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Prezesa Telewizji Publicznej oraz Prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich o niezwłoczne wyciągnięcie najdalej idącej odpowiedzialności wobec red. Marii Przełomiec.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz Kresowian

Robert Winnicki, Poseł na Sejm RP, Prezes Ruchu Narodowego

Stanisław Żółtek, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Prezes Kongresu Nowej Prawicy

Tomasz Rzymkowski, Poseł na Sejm RP, Kukiz’15

Janusz Sanocki, Poseł na Sejm RP

dr hab. Andrzej Zapałowski, Poseł na Sejm RP III kadencji, Poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji

Piotr Zgorzelski, Poseł na Sejm RP, Polskie Stronnictwo Ludowe

prof. Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

prof. dr hab. Jacek Bartyzel, Profesor nauk społecznych, działacz opozycji w PRL

Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości

Wojciech Edward Dobrzyński, politolog, Narodowy Instytut Studiów Strategicznych, Przewodniczący Rady Fundacji NISS

Adam Domaradzki, Prezes Zarządu Fundacji Służby Publicznej

Tomasz Dorosz, Kierownik Główny Obozu Narodowo-Radykalnego

Edward Wojciech Jeśman, President & National Director Polish American Congress of Southern California

Kamil Klimczak, Prezes Klubu im. Romana Dmowskiego

Bogdan Kulas, Wiceprezes Związku Polaków w Norwegii

Witold Listowski, Prezes Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich

Jacek Marczyński, wiceprezes Oddziału Waszyngtońsko-Metropolitarnego Kongresu Polonii Amerykańskiej

dr Wojciech Jerzy Muszyński, redaktor naczelny “Glaukopis”

prof. Jerzy Robert Nowak, historyk, publicysta

Ziemowit Przebitkowski, prezes Stowarzyszenia Młodzież Wszechpolska

Józef Sadowski, prezes Stowarzyszenia “Dobro Ojczyzny” w Raciborzu

Marcin Siembida, radny miasta Stalowa Wola, Prezes Stowarzyszenia Razem dla Kresów

Danuta Skalska, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa w Bytomiu

Jan Skalski, prezes Światowego Kongresu Kresowian

Maciej Wac-Włodarczyk, Fundacja VIS VERITATIS im. Świętego Michała Archanioła

Artur Zawisza, były wiceprezes Fundacji “Pomoc Polakom na Wschodzie” (1998-2000)

Leszek Żebrowski, publicysta, historyk