boze-narodzenie

1 stycznia – Oktawa Bożego Narodzenia

1 stycznia Kościół Katolicki kończy obchód świąt Bożego Narodzenia. We Mszy św. powtarzają się śpiewy z trzeciej Mszy Bożego Narodzenia, jeszcze raz dziękujące za przyjście Syna Bożego, który jest Królem ludzkości.

Teksty mszalne wspominają też obrzezanie Pańskie. W ósmym dniu po narodzeniu poddano Dziecię Jezus obrzezaniu nakazanemu przez Boga członkom narodu wybranego. Przy tym bolesnym obrzędzie Chrystus wylał pierwociny krwi za nasze zbawienie. Jego cierpienie odbiło się w sercu Matki, która kiedyś będzie towarzyszyła Jego ofierze pod krzyżem. Kolekta dzisiejszej Mszy i antyfony brewiarzowe sławią Jej Boskie macierzyństwo.

Oktawę Bożego Narodzenia Kościół obchodzi w uroczysty sposób, aby uświęcić początek roku cywilnego. W słowach lekcji mszalnej znajduje się program na nowy rok: mamy żyć rozsądnie, sprawiedliwie i pobożnie, czerpiąc siły z łaski Zbawiciela i oczekując Jego powrotu na końcu czasów.

za: fssp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>