pe

Komisja Europejska chce zmusić Polskę do przyjęcia imigrantów

W raporcie Komisji Europejskiej dotyczącej realizacji programu przymusowej relokacji uchodźców z Grecji i Włoch oraz przesiedleń zawarto decyzję o wszczęciu postępowania przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom (krajom, które dotąd nie przyjęły imigrantów).

Do raportu KE dotarło radio RMF FM. W aneksach znalazły się tabele, z których wynika, że Polska nie przyjęła ani jednego uchodźcy. W dokumencie podkreślono, że mimo powtarzanych wezwań, kraje te „naruszyły swoje prawne zobowiązania” wynikające z decyzji Rady UE o podziale uchodźców pomiędzy kraje członkowskie z września 2015 roku. Polska, reprezentowana przez premier Ewę Kopacz, zgodziła się na przyjęcie około 7 tysięcy tzw. uchodźców.

Komisja Europejska w przyjętym dokumencie uznała, że w związku z postawą Polski, Czech i Węgier, zdecydowano rozpocząć wobec tych krajów procedury „o naruszenie prawa”. Procedury uniknie Austria, która też nikogo nie przyjęła, ale w maju zgłosiła taki zamiar. Zdaniem KE „dodatkowy wysiłek” wszystkich krajów UE pozwoliłby „osiągnąć cel zamierzonej relokacji”.

Za: pch24.pl