Dokąd zmierzamy? Państwo bezprawia

Zarządzonemu przez władze państwowe stanowi epidemii od początku towarzyszą niemałe kontrowersje prawne. Legalność radykalnych środków bezpieczeństwa, takich jak zakaz przemieszczania się, zamykanie wielu firm, a teraz noszenie maseczek – są mocno wątpliwe prawnie, gdyż nie wprowadzono stanu nadzwyczajnego, który daje władzom takie uprawnienia.

Duże oburzenie budzą też wprowadzane przez władze w ramach dyscyplinowania społeczeństwa wysokie kary administracyjne, które są wymierzane w trybie administracyjnym, a więc można się od nich odwołać dopiero po ich zapłaceniu.

Ale największe zamieszanie, godzące w podstawy funkcjonowania państwa polskiego, spowodowały polityczne gry wokół wyborów, które miały odbyć się 10 maja, ale ostatecznie – bez żadnej podstawy prawnej – je odwołano. Obecnie nie wiemy kiedy i w jakim trybie zostaną przeprowadzone wybory prezydenckie, a także nie wiemy czy będą one przeprowadzone legalnie.

O tym, jak bronić się w starciu z państwem bezprawia w rozmowie z Kamilem Klimczakiem opowie mecenas Jacek Wilk, wiceprezes partii KORWiN, poseł na Sejm VIII kadencji.