Zapraszamy do lektury nowego, kwietniowego numeru miesięcznika „Chrobry Szlak”. Jest on do pobrania pod numerem Chrobry Szlak nr 5(62)/2022. Czytaj dalej UKAZAŁ SIĘ 62. NUMER „CHROBREGO SZLAKU”
Archiwa kategorii: Publicystyka
Ukazał się 61. numer „Chrobrego Szlaku”
Zapraszamy do lektury nowego, kwietniowego numeru miesięcznika „Chrobry Szlak”. Jest on do pobrania pod numerem Chrobry Szlak nr 4(61)/2022. Czytaj dalej Ukazał się 61. numer „Chrobrego Szlaku”
Ukazał się 60. numer „Chrobrego Szlaku”
Zapraszamy do lektury nowego, lutowo-marcowego numeru miesięcznika „Chrobry Szlak”. Jest on do pobrania pod numerem Chrobry Szlak nr 2-3(60)/2022. Czytaj dalej Ukazał się 60. numer „Chrobrego Szlaku”
Ukazał się 59. numer „Chrobrego Szlaku”
Zapraszamy do lektury styczniowego numeru „Chrobrego Szlaku”, dostępnego pod adresem Chrobry Szlak nr 1(59)/2021. Czytaj dalej Ukazał się 59. numer „Chrobrego Szlaku”
Ronald Lasecki – Rozważania o wojnie, pokoju i polistrategii
W związku z nastaniem po 2014 r. „nowej zimnej wojny” (Edward Lucas) i będącej tego pochodną eskalacją napięcia w stosunkach polsko-rosyjskich i polsko-białoruskich, nastąpiła w naszej publicystyce inflacja pojęcia „wojna”. Od lat już epatuje się nas nieustannie mętnym terminem „wojny hybrydowej”, którego znaczenie rozciągnięto szczególnie ostatnio tak bardzo, że jego treść skurczyła się niemal do zera. W ostatnich miesiącach ukazała się również, będąca serią wywiadów Piotra Zychowicza z Jackiem Bartosiakiem, książka zatytułowana ni mniej ni więcej jak „Nadchodzi III wojna światowa”. Czytaj dalej Ronald Lasecki – Rozważania o wojnie, pokoju i polistrategii
Sławomir Wełniński – Przemoc jako akcja polityczna. Lewicowy terroryzm, przypadek Frakcji Czerwonej Armii.
Podczas gdy w Polsce, wraz z kolejną falą niezadowolenia społecznego mającego wyraz w tzw. wydarzeniach grudniowych i w wyniku wewnątrzpartyjnych rozgrywek w PZPR, nadchodził schyłek kierownictwa w partii Władysława Gomułki a jego miejsce zajął Edward Gierek, za naszą zachodnią granicą, a dokładniej za zachodnią granicą żelaznej kurtyny, w ówczesnym RFN także pojawiały się wybuchy gniewu społecznego przejawiającego się przemocą skierowaną w kierowniczy aparat znienawidzionego systemu jak i wszystko co ten system urzeczywistniało. Czytaj dalej Sławomir Wełniński – Przemoc jako akcja polityczna. Lewicowy terroryzm, przypadek Frakcji Czerwonej Armii.
Kamil Waćkowski – Podsumowanie wyborów w naszym regionie. Niepełne zwycięstwa atlantystów
Polski ruch narodowy po 1989 roku ma wiele wad i słabości. Do jego wad należy brak konsekwencji w działaniu, a także brak prowadzenia długofalowych działań. Postaram się to zmienić chociażby w takiej drobnej sprawie jak publicystyka. Dlatego możecie się Państwo spodziewać pod koniec każdego roku mojego podsumowania wyborów w naszym regionie. Czytaj dalej Kamil Waćkowski – Podsumowanie wyborów w naszym regionie. Niepełne zwycięstwa atlantystów
dr Dariusz Grabowski – O wyższości waloryzacji
Inflacja przyspiesza, jej poziom i tempo zagrażają bezpieczeństwu ekonomicznemu, społecznemu i politycznemu narodu i państwa. W powojennej historii Polski inflacja dwukrotnie doprowadziła do wstrząsów. Jej skutków w postaci bezrobocia i biedy boleśnie doświadczyły miliony Polaków. Kryzys był głęboki i długotrwały. Skrzętnie wykorzystały to antypolskie, zagraniczne ośrodki polityczne i gospodarcze. Czytaj dalej dr Dariusz Grabowski – O wyższości waloryzacji
Arkadiusz Miksa – Dmowski, Koneczny i neoslawizm (cz. I)
Ruch wszechsłowiański zwany również neoslawizmem, którego koncepcja zrodziła się i trwał przez pierwszą dekadę XX wieku ideologicznie mylony jest z XIX-wieczną ideą panslawizmu. Choć oba ruchy posiadały elementy wspólne, to różniły się w kluczowych elementach, kładące środek cienkości nowej słowiańskiej inicjatywy zupełnie w innym miejscu. Krąży wiele mitów preparowanych głównie przez wrogów idei narodowej dotyczących roli Dmowskiego w powstaniu tej inicjatywy oraz jego rzeczywistego stosunku do niej. Warto więc przypomnieć genezę neoslawizmu, roli i miejsca jaki miał w nim czynnik polski. Czytaj dalej Arkadiusz Miksa – Dmowski, Koneczny i neoslawizm (cz. I)
Marcin Makowski – Kamraci – krótki opis zjawiska
Za kołami to wieś,
Nie jakieś tam coś, gdzieś,
Gdzie nigdy ludzie nie bywali!
Cyprian Kamil Norwid „Przeszłość” Czytaj dalej Marcin Makowski – Kamraci – krótki opis zjawiska