Abp Skworc apeluje o odwołanie „Klątwy” w Chorzowie

W związku z planowanym na czwartek wystawieniem spektaklu „Klątwa” abp Wiktor Skworc zaapelował o odwołanie spektaklu. Wezwał też wiernych do podjęcia dzieł ekspiacji, postu i modlitwy.

„Klątwa” to spektakl Olivera Frljicia, zrealizowany przez Teatr Powszechny w Warszawie. W trakcie przedstawiania obrażany jest Jan Paweł II, m.in. jego figura zostaje powieszona z tabliczką „obrońca pedofilów”. Przeciwko przedstawieniu w Warszawie odbywały się kilkukrotnie gwałtowne protesty organizowane przez środowiska narodowe.

W reakcji na zapowiedź wystawienia spektaklu w Chorzowie metropolita katowicki wydał dziś komunikat – podpisany także przez chorzowskich duszpasterzy. Jego sygnatariusze deklarują oburzenie i zasmucenie planowanym wystawieniem w Chorzowie tego „skrajnie kontrowersyjnego spektaklu”.

Jako obywatele przestrzegają przed „przekroczeniem granic wolności artystycznej, która nie szanuje już tego, co wartościowe i święte dla współobywateli”. „Planowane przedstawienie w sposób niegodny, obraźliwy i świętokradczy traktuje postacie, symbole i treści, które dla człowieka wierzącego są najwyższymi wartościami i treścią życia” – czytamy w komunikacie.

„Ta świadoma prowokacja będzie sfinansowana ze środków publicznych, na które wszyscy pracujemy i powierzamy naszym przedstawicielom – w tym przypadku Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego – do zagospodarowania dla wspólnego dobra, a nie do jego dewastacji.” – podkreśla metropolita i chorzowscy duszpasterze.

„Domagamy się poszanowania ogólnie przyjętych norm i uwzględnienia etycznego wymiaru wolności słowa i apelujemy o odwołanie prowokacyjnego spektaklu” – napisano.