Przeszedł Marsz Żołnierzy Wyklętych

3 marca 2018 roku przez Łódź przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany przez łódzkie środowiska patriotyczne i narodowe: Prawicę Rzeczypospolitej, Klub im. Romana Dmowskiego, Młodzież Wszechpolską, Ruch Narodowy i Obóz Narodowo-Radykalny.

Marsz rozpoczął się na Placu Wolności. Podczas konferencji prasowej pełnomocnik Prawicy RP Tomasz Głowacki mówił: „Chcemy przywracać pamięć tym, którzy w podwójny sposób byli prześladowani. Zostali najpierw unicestwieni fizycznie przez aresztowania i okrutne śledztwa. A później zostali wycięci ze zbiorowej pamięci i świadomości społecznej. My chcemy tę pamięć przywracać.”

Marszowi od początku towarzyszyła kontrmanifestacja tzw. Obywateli RP. Skomentował ten fakt prezes Klubu im. Romana Dmowskiego Kamil Klimczak: „Jest smutnym faktem, że po raz pierwszy w historii mamy do czynienia ze zgrupowaniem po drugiej stronie placu. (…) To kultywowanie tradycji zdrady narodowej. Kultywowanie najgorszych tradycji! Tamte osoby opowiadają się po stronie oprawców ze Służby Bezpieczeństwa. Cóż, trzecie pokolenie AK walczy z trzecim pokoleniem UB.” Kontrmanifestację odgrodziła policja.

W czasie marszu skandowano hasła „Bóg, Honor i Ojczyzna”, „Cześć i chwała bohaterom”, „Żołnierze Wyklęci na zawsze w pamięci”, „Narodowe Siły Zbrojne – NSZ”.

Pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu modlitwę odmówił ks. Michał Misiak. Do zebranych przemówił kombatant por. Obiedziński. Głos zabrali także reprezentanci organizacji patriotycznych: Tomasz Głowacki (Prawica RP), Kamil Klimczak (Klub im. Dmowskiego), Piotr Przybylak (ONR), Konrad Kamocki (MW), Rafał Gierowski (RN) i Paweł Wasążnik (ZSR). Mówcy przedstawiali na ogół postacie Żołnierzy Wyklętych.

Kamil Klimczak na al. Anstadta powiedział: „Dziś na trasie Marszu mieliśmy do czynienia ze stronnikami różnych Wolińskich, Fejginów, Romkowskich, Różańskich i innych oprawców. Oni okryli się dziś hańbą (…) Dziś dziękując Żołnierzom Wyklętym (…) mam nadzieję że dzięki naszemu poświęceniu nie będziemy mieli w swojej historii więcej tragicznych rocznic, ale rocznic zwycięskich!”

Po złożeniu kwiatów odśpiewano hymn narodowy. Zebrani mieli możliwość zapoznania się z wystawą „100 lat komunizmu” w budynku XII LO.

DSC_0495

DSC_0483

DSC_0477

DSC_0475

DSC_0472 DSC_0466

DSC_0462

DSC_0432

DSC_0410

DSC_0406

DSC_0518

DSC_0509 DSC_0506