Wystąpienie posła Roberta Winnickiego podczas debaty ws. odwołania Marszałka Sejmu 22.02.2017 r.


Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dzisiejsza debata wywołana jest wydarzeniami z 16 grudnia. 16 grudnia zostały popełnione dwa błędy przez marszałka Sejmu Rzeczypospolitej. Po pierwsze, pan marszałek zbyt nerwowo zareagował na wystąpienie posła Szczerby, wykluczając go z posiedzenia, i potem niestety brnął w tę sytuację. Po drugie, na sali kolumnowej, mając kworum – i to jest pewien artyzm, bo jestem przekonany, że na sali kolumnowej 16 grudnia to kworum było – nie potrafiliście wykazać tego kworum, chociażby na podstawie listy imiennej. To jest poważny, zasadniczy błąd.

Tutaj chciałem od razu sprostować jakieś medialne, internetowe tzw. fake newsy, którymi posługują się pan poseł Schetyna czy pan poseł Neumann. Nie ma mowy o żadnym pośle, który się wstrzymał. Te internetowe, wyssane z palca bzdury są na podstawie mojej rozmowy z ministrem Wąsikiem – ja pisałem o głosowaniach z 15 grudnia, a pan poseł Wąsik o tych z 16 grudnia. Na tej podstawie wy tworzycie jakąś całą narrację. Proszę o opamiętanie posłów Platformy i Nowoczesnej.

Natomiast, szanowni państwo, 16 grudnia mieliśmy do czynienia oczywiście z początkiem okupacji, mieliśmy do czynienia z całym tym cyrkiem, który się tutaj odbywał. Jako poseł niezrzeszony reprezentujący Ruch Narodowy w Sejmie oświadczyłem, że nie biorę udziału ani w tym cyrku, który był na sali plenarnej, który wyście zorganizowali, ani w tym posiedzeniu na sali kolumnowej.

Pytanie: Czy takie zachowania, jak miały miejsce właśnie na sali plenarnej 16 grudnia i potem, są uzasadnione w pracach Sejmu? Otóż wydaje się, że mogą być uzasadnione. Mogą być uzasadnione, jeśli dotyczą absolutnie fundamentalnych, pryncypialnych tematów dotyczących naprawdę istoty życia narodowego, suwerenności, obrony polskiej własności przed nieuczciwą reprywatyzacją… prywatyzacją, od razu skojarzenia z Warszawą, przed nieuczciwą prywatyzacją, obrony życia poczętego. Tak, wtedy można się kłaść Reytanem, wtedy należy nawet kłaść się Reytanem, ale nie wtedy, kiedy marszałek Sejmu zbyt surowo traktuje wesołkowatego posła. To nie jest sytuacja, w której można by uzasadniać okupację sali sejmowej i takie hamletyzowanie, to jest absurd.

Wysoki Sejmie! 16 grudnia Prawo i Sprawiedliwość wykazało żelazną determinację, wykazało wolę i konsekwencję co do tego, żeby przeprowadzić te głosowania. Potem mówiono, że sytuacje, które miały miejsce pod Sejmem czy w Sejmie, to próba puczu. Oczywiście są to sformułowania nieuprawnione, dlatego że puczu, przewrotu nie dokonają na ulicy ludzie, którzy nie są zdesperowani życiowo, a przecież ani KOD, ani Platforma takich ludzi na ulice nie wyprowadza. Nie ma w tych manifestacjach ludzi, którzy są pokrzywdzeni, zdesperowani, którzy naprawdę walczą o jakieś ważne, istotne sprawy. Dlatego twierdzenia o puczu są przesadzone. Natomiast wyście wykazali rzeczywiście tego 16 grudnia żelazną wolę i determinację, żeby te wydarzenia na sali sejmowej spacyfikować. Pokazaliście, że jesteście w stanie przełamać opór bardzo ostry, bardzo zdecydowany, że jesteście w stanie bardzo wiele zaryzykować, żeby pokazać, kto tu rządzi. A więc ja wam życzę tej odwagi, determinacji, jaką pokazaliście 16 grudnia, w sprawach naprawdę istotnych, a nie w sprawach wesołkowatości posła Szczerby. Życzę wam takiej odwagi w sprawie obrony Polski przed globalizacją, przed takimi traktatami jak CETA. Życzę wam odwagi w sprawie obrony życia poczętego, takiej właśnie odwagi, jaką zaprezentowaliście 16 grudnia. Życzę temu rządowi i temu Sejmowi takiej odwagi w sprawie obrony praw Polaków na Kresach, chociażby na Litwie, na Białorusi, na Ukrainie. Życzę, żeby taka odwaga towarzyszyła temu Sejmowi i temu rządowi chociażby w tym, by wspierać polskich przedsiębiorców, a nie by kolejny rok z rzędu ułatwiać życie międzynarodowym korporacjom i zwalniać je z podatków.

Pokazaliście to, bo jesteście tymczasowym, ale rzeczywistym suwerenem – partia rządząca. I teraz pokażcie, że rzeczywiście chcecie kraj reformować, rzeczywiście zależy wam na suwerenności tego państwa. To, że macie wszystkie instrumenty, już pokazaliście. Tego od was oczekuje patriotyczna opinia publiczna. Dziękuję.