eMisja.tv: Dokąd zmierzamy? Więźniowie sumienia III RP

Dążył do pogłębiania podziałów między Polską i Ukrainą” – twierdził prokurator na procesie byłego posła, dziennikarza i politologa Mateusza Piskorskiego, zatrzymanego przez ABW w maju 2016 r. W tym czasie Piskorski był liderem nowopowstałej partii Zmiana, której działacze ostentacyjnie protestowali przeciw sprowadzaniu do Polski amerykańskich wojsk. Zmiana krytykowała również zaangażowanie polskich polityków w „awanturę” na kijowskim Majdanie oraz politykę zacieśniania relacji z nowymi władzami na Ukrainie, które otwarcie uznawały działalność morderców z OUN/UPA za bohaterstwo.

Piskorski był również jednym z obserwatorów międzynarodowej misji utworzonej w celu monitorowania przebiegu referendum na Krymie. Tam nie dopatrzył się jednak nieprawidłowości przez co spotkał się z zarzutami przedstawiania opinii publicznej rosyjskiego punktu widzenia. Później teza ta znalazła się w akcie oskarżenia, w którym ABW i prokuratura próbowały udowodnić Piskorskiemu agenturalne działanie na rzecz Rosji i Chin. Przez trzy lata nie znaleziono jednak wystarczających dowodów. Lider Zmiany spędził ten czas w areszcie, w którym siedziałby do tej pory, gdyby nie interwencja licznych środowisk, w tym m.in. grupy roboczej ONZ ds. arbitralnych zatrzymań oraz poręczenia majątkowego w wysokości 200 tys. zł.

Czy dezaprobata wobec działań rządu może prowadzić do więzienia? Kto w Polsce może bezpiecznie tworzyć opozycję? I dlaczego światopogląd zbieżny z interesem obcego państwa ma oznaczać agenturalną działalność na jego rzecz? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w najnowszym odcinku z cyklu: „Dokąd Zmierzamy”. Gościem Piotra Korczarowskiego będzie pierwszy więzień polityczny III RP, Mateusz Piskorski.