Węgierscy nacjonaliści z Mi Hazánk (Naszej Ojczyzny) odwiedzili Łódź

20 lipca w Sali Rycerskiej Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich w Łodzi odbyło się spotkanie zorganizowane przez Klub imienia Romana Dmowskiego i Klub Edukacji Społecznej ProPolonia. Prelekcję podczas wydarzenia wygłosił Pál Peter Walter – lider młodzieżówki węgierskiej partii narodowej Mi Hazánk (Nasza Ojczyzna).

W swoim wykładzie, tłumaczonym z języka angielskiego przez Izabelę Walczak z Ruchu Narodowego, Walter omówił historię powstania Mi Hazánk, powstałego wskutek przejścia znanej na polskiej scenie narodowej partii Jobbik na pozycje bardziej centrowe. Przeciwko takiemu skrętowi opowiedział się Laszlo Toroczkai, lider Ruchu 64 Komitatów (HVIM) i burmistrz miasta Assothalom, znany z działań przeciwko inwazji imigrantów na Węgry. Partia uzyskała w ostatnich wyborach do europarlamentu powyżej 3 % głosów i posiada 4 parlamentarzystów (na 199).

Uczestnicy spotkania zadawali również wiele pytań prelegentowi, dotyczących sytuacji politycznej na Węgrzech, zapatrywań Mi Hazánk na różne kwestie polityki ekonomicznej i zagranicznej, a także o kontakty międzynarodowe węgierskich nacjonalistów.

Było to pierwsze tego typu spotkanie zorganizowane przez środowisko Klubu imienia Romana Dmowskiego i Akcji Narodowej.