15 sierpnia – rocznica zwycięstwa nad bolszewizmem

15 sierpnia obchodzimy pamiątkę zwycięstwa Wojska Polskiego nad bolszewikami w bitwie warszawskiej. Zwycięstwo to i obrona stolicy przed wojskami sowieckimi stało się nie tylko punktem zwrotnym w wojnie polsko-sowieckiej, ale zatrzymało też planowany pochód wojsk sowieckich na Europę Zachodnią.

To dlatego już brytyjski ambasador w Polsce, lord D’Abernon uznał bitwę warszawską za osiemnastą najważniejszą bitwę w dziejach świata. „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. – stwierdza lord D’Abernon. – Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione…

Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się była zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji”.

Bitwa rozpoczęła się 13 sierpnia, a jej celem było odparcie wojsk sowieckich, które zmierzały na stolicę dopiero co odrodzonego państwa polskiego. Główną koncepcją bitwy było zatrzymanie wojsk sowieckich na wschód od Warszawy i odrzucenie od Warszawy. W ten sposób żołnierze polscy uratowali też Europę przed zalewem komunizmu.

Do walki z zagrożoną niepodległością stanął cały Naród, Polacy masowo zgłaszali się do wojska i włączali do działań obronnych, modlono się o pomoc do Maryi Królowej Polski. Warto podkreślić, że przełomowy moment bitwy miał miejsce w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwanej też na pamiątkę „cudu nad Wisłą” Matką Boską Zwycięską.

Na pamiątkę zwycięstwa w bitwie warszawskiej obchodzimy dziś Święto Wojska Polskiego, ustanowione już w 1923 r. i zniesione przez komunistów, a w 1992 r. przywrócone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.