W Warszawie o Hallerze i Rozwadowskim

12 sierpnia Arkadiusz Miksa, pełnomocnik Oddziału Warszawa Klubu im. Romana Dmowskiego wygłosił prelekcję poświęconą roli i znaczeniu generałów: Józefa Hallera i Tadeusza Rozwadowskiego w trakcie wojny z bolszewikami.

Miksa zwrócił uwagę, iż rola obu generałów w tym konflikcie była przez władze sanacyjne celowo deprecjonowana kosztem budowy kultu Józefa Piłsudskiego, który bazował na sukcesach między innymi ww. generałów ukazywanych jako sukces Piłsudskiego i jego obozu. Prelegent odniósł się też do kierunku polityki historycznej aktualnie rządzącej polską ekipy będącej popłuczynami po sanacji, która kult Piłsudskiego oparty na marginalizacji generałów Hallera, Rozwadowskiego, Dowbor-Muśnickiego czy Sikorskiego oraz polityków takich jak Dmowski, Witos czy Korfanty, wykorzystuje do budowy kultu rodziny Kaczyńskich.

W wypowiedzi Miksy nie brakło też odniesień do świadomego dzielenia społeczeństwa polskiego oraz potrzeby jednoczenia go w oparciu o prawdę historyczną, bo tylko prawda może być autentycznym zwornikiem dla podzielonego społeczeństwa.

BPKRD