Dokąd zmierzamy? Rosja zachodu warta?

Wschód w polskiej polityce zagranicznej postrzegany jest najczęściej przez pryzmat dogmatu o wrogiej wobec Polski Rosji, dążącej do odbudowania tradycyjnej strefy wpływów. Środowiska dążące do innego postrzegania stosunków polsko-rosyjskich są szybko stygmatyzowane jako „agenci”. Jednocześnie już parokrotnie polityka amerykańska, stanowiąca dla polskiej klasy politycznej punkt odniesienia, dokonywała zwrotu w relacjach z Kremlem, pozostawiając polskie władze z ich nieustannie konfrontacyjną retoryką.

Być może jesteśmy obecnie w przededniu takiego zwrotu, czego sygnałem mogą być próby uregulowania sytuacji na Ukrainie przez nowego prezydenta tego państwa Wołodymyra Zełenskiego. Być może dojdzie do usankcjonowania przyłączenia do Rosji Krymu i ustalenia statusu wschodnich rejonów, które zbuntowały się przeciwko władzom w Kijowie.

O tym jak wygląda polityka Rosji wobec jej zachodnich sąsiadów, jak z bliska wygląda Kreml i sytuacja w Donbasie oraz o możliwej roli Polski na Wschodzie w rozmowie z Kamilem Klimczakiem opowie Bartosz Bekier – politolog, redaktor xportalu, przywódca organizacji Falanga.