Łódzcy narodowcy przeciwko alei Adamowicza

24 stycznia 2020 roku na konferencji prasowej przed budynkiem Urzędu Miasta Łodzi Klub imienia Romana Dmowskiego i Akcja Narodowa zaprezentowali swoje stanowisko ws. projektu nazwania części alei Kościuszki w Łodzi imieniem Pawła Adamowicza.

Łódź, dnia 24.01.2020 r.

W związku z kontrowersyjnym pomysłem nazwania części ulicy Kościuszki ulicą Pawła Adamowicza uważamy, że jego realizacja wprowadzi niepotrzebne podziały wśród mieszkańców Łodzi.

Tragiczna śmierć prezydenta Gdańska nie jest wystarczającym uzasadnieniem dla nazwania jego imieniem ulicy. Zgodnie z polską tradycją nie mówimy źle o zmarłych, jednak zasada ta przestaje obowiązywać wobec osób publicznych oraz mających zostać uhonorowanymi w szczególny sposób jak w rozważanym przypadku.

Przypominamy, że prezydent Paweł Adamowicz miał poważne problemy z oświadczeniami majątkowymi, w związku z czym prowadzone było przeciwko niemu śledztwo prokuratorskie, a on sam został zmuszony do zawieszenia swojego członkostwa w Platformie Obywatelskiej.

Również działalność publiczna Pawła Adamowicza zawiera takie epizody jak udział w gdańskim tzw. „marszu równości”, którego przesłanie zmierzało do promocji homoseksualizmu i destrukcji wartości rodzinnych. Należy także przypomnieć jego wniosek o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego, który należy rozumieć jako zamysł odebrania prawa do zrzeszania się Polakom myślącym inaczej niż prezydent Adamowicz.

Okoliczności śmierci Pawła Adamowicza na zawsze wiążą jego postać z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, która postrzegana jest w polskim społeczeństwie jako inicjatywa kontrowersyjna ze względu na niejasności związane z rozliczeniami finansowymi.

W tych warunkach nazwanie łódzkiej ulicy imieniem Pawła Adamowicza postrzegamy jako działanie o silnym wydźwięku politycznym antagonizującym mieszkańców Łodzi.

Jan Waliszewski, Akcja Narodowa
Kamil Klimczak, Klub imienia Romana Dmowskiego