Łodzianie pamiętali o rocznicy mordu sądowego na generale „Nilu”

24 lutego pod tablicą upamiętniającą gen. Emila Nila-Fieldorfa, znajdującej się w Łodzi przy ul. Próchnika 39, odbyły się uroczystości upamiętniające 67. rocznicę mordu sądowego na wybitnym Polaku, zorganizowane przez Klub imienia Romana Dmowskiego.

W trakcie obchodów głos zabrali przedstawiciele Klubu imienia Romana Dmowskiego i Akcji Narodowej: Kamil Klimczak i Jan Waliszewski. Kwiaty i znicze złożyli przybyli łodzianie, a także przedstawiciele IPN, Prawicy Rzeczypospolitej i Fundacji Spectra Art. Po odśpiewaniu hymnu narodowego uczestnicy przeszli w Marszu Pamięci do kościoła garnizonowego, gdzie odbyła się Msza święta za Ojczyznę, celebrowana przez x. Andrzeja Łamasza.

August Emil Fieldorf urodził się w 1895 roku w Krakowie. W okresie II wojny światowej walczył o wolną Polskę z niemieckim okupantem. Po jej zakończeniu walczył z władzami komunistycznymi.


W 1945 roku został przypadkowo aresztowany przez NKWD w Milanówku pod okupacyjnym nazwiskiem Walenty Gdanicki. Nierozpoznany przez Sowietów trafił na Ural do obozu pracy.

W październiku 1947 roku wrócił do Polski i zamieszkał przy ul. Próchnika 39 w Łodzi, gdzie wraz z rodziną chciał normalnie żyć. W listopadzie 1950 roku został aresztowany, a w kwietniu dwa lata później w sfałszowanym upozorowanym procesie skazany na karę śmierci jako „zbrodniarz faszystowsko-hitlerowski”.

Wyrok śmierci wykonano 24 lutego 1953 roku. Generała powieszono w warszawskim więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Jego oprawcy nigdy nie odpowiedzieli za tzw. zbrodnię sądową. Generał „Nil” pośmiertnie został uhonorowany Orderem Orła Białego.