Oświadczenie Klubu im. Romana Dmowskiego ws. gloryfikacji Józefa Piłsudskiego przez środowiska narodowe

Klub imienia Romana Dmowskiego stanowczo sprzeciwia się próbom zakłamywania historii przy okazji obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Umacnianie kultu jednostki rodem z Korei Północnej, uznawanie za bohatera człowieka, który ma polską krew na rękach, umniejszanie roli rzeczywistych ojców sukcesu – jest sprzeczne z cywilizacją łacińską, której Polska jest integralną częścią składową.

Budowanie fałszywych mitów, a następnie opieranie się na nich jak pokazuje polska historia nie przynosi Polsce nic dobrego. Przeciwnie: wieszczy zdecydowanie przyszłe klęski i porażki. Do zakłamywania rzeczywistości przez środowiska neosanacyjne zdążyliśmy już przez trzy dekady III RP przywyknąć, ale udział w tym przedsięwzięciu środowisk narodowych odnoszących się do najbardziej chlubnych tradycji ruchu narodowego w dniu dzisiejszym w Warszawie jest wydarzeniem bez precedensu.

Gloryfikacja Józefa Piłsudskiego przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej (zwłaszcza struktur warszawskich) zasługuje na potępienie. Jako byli członkowie władz naczelnych tej organizacji, mamy pełne prawo dbać o jej dobre imię. Stanowczo sprzeciwiamy się więc próbom sterowania tą organizacją z zewnątrz. Młodzież Wszechpolska w III RP była już w podobny sposób sterowana i zakończyło się to dla tej organizacji bardzo źle. Wydawało się, że wyrwała sięona z okowów ludzi próbujących wykorzystywać ją do bieżących celów politycznych. Tymczasem widać, że ponownie trafiła pod skrzydła ludzi którzy na poświęceniu i oddaniu młodych ludzi, będą próbowali zbijać kapitał polityczny.

Przejmowanie strategii politycznej Prawa i Sprawiedliwości polegające na przejmowaniu elektoratu narodowego poprzez wpasowywanie się w buty narodowców, próba zagrania na odwrócenie ról i przejmowania elektoratu neosanacyjnego poprzez udawanie sanacji jest pomysłem na wskroś żałosnym. Wielkość ruchu narodowego, silny naród i Wielką Polskę można budować tylko w prawdzie i w oparciu o elementy cywilizacji łacińskiej, której sanacja w tej czy innej emanacji jest zaprzeczeniem.

Apelujemy do władz Młodzieży Wszechpolskiej o zejście ze ścieżki, która jest rozejściem się z polską ideą narodową, a do działaczy apelujemy o samokształcenie w duchu klasycznej polskiej myśli narodowej. Pamiętajcie, że jak mawiał Roman Dmowski, przyszłość należy do tych którzy mają idee, ale miał na myśli ideę narodową, a nie sanacyjną.

Łódź-Warszawa, 15 sierpnia 2020 r.

Arkadiusz Miksa, sekretarz ZG Klubu im. Romana Dmowskiego
Kamil Klimczak, prezes ZG Klubu im. Romana Dmowskiego