Dokąd zmierzamy? Kukiz’15 na politycznym aucie

Wydarzeniem absorbującym uwagę obserwatorów polskiego życia politycznego był „rozwód” ruchu Kukiz’15 z utworzoną wokół Polskiego Stronnictwa Ludowego Koalicją Polską. Kością niezgody stało się głosowanie posłów ruchu znanego muzyka nad uchwałą w sprawie negocjacji rządu nad unijnym budżetem. Wsparcie PiS przez posłów Kukiza doprowadziło do ich wyrzucenia z tworzonego z politykami PSL klubu parlamentarnego.

To wydarzenie spowodowało również kolejne dywagacje publicystów nt. potencjalnego aliansu kukizowców z partią rządzącą. Takie rozważania pojawiały się już wiosną, podczas próby przeprowadzenia przez PiS wyborów korespondencyjnych.

Lider niegdyś potężnego antysystemowego ruchu udziela w tej kwestii wymijających odpowiedzi. Jednakże Paweł Kukiz w tej kadencji parokrotnie już zagłosował razem z posłami PiS, na przykład za tzw. „Piątką dla zwierząt” (w przeciwieństwie zarówno do swoich ówczesnych sojuszników z PSL jak i innych posłów swojego ugrupowania). Pięć sejmowych szabel Pawła Kukiza w obliczu tarć w obozie rządowym (czy to wokół polityki zagranicznej czy np. kolejnych antyrolniczych pomysłów Jarosława Kaczyńskiego) mogłyby wiele znaczyć.

O przyszłości Kukiz’15, rozwodzie z Koalicją Polską, a także polityce rolnej Polski usłyszycie Państwo w kolejnym odcinku z cyklu „Dokąd Zmierzamy?”. Gościem Kamila Klimczaka będzie poseł na Sejm RP Jarosław Sachajko.