77. rocznica zbrodni zgierskiej

20 marca 2019 r. przypada 77. rocznica rozstrzelania Stu Polaków na Placu Stodół w Zgierzu, z tej okazji organizowane są miejskie obchody upamiętniające to tragiczne wydarzenie. 

Program:

godz. 10:00 – Plac Stu Straconych (ul. Piłsudskiego/Piątkowska)
Oddanie hołdu Straconym – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem
uroczystość z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej 1. Dywizjonu Szwoleżerów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Leźnicy Wielkiej.
godz. 11:15 – Las Lućmierski
Uroczystości przy mogile Stu Straconych i Pomniku Ofiar – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy
(mogiła wojenna usytuowana jest po prawej stronie drogi leśnej prowadzącej do Grotnik, biegnącej vis à vis Baru „Leśnego”, wjazd na wysokości 334,8 km drogi krajowej 91, ok. 800 m od wjazdu)

Nad obchodami patronat honorowy objął Prezydent Miasta Zgierza.

Egzekucja w Zgierzu była największą zbrodnią jakiej dokonali Niemcy podczas II wojny światowej w regionie, nazwanym przez Niemców, Krajem Warty. Egzekucja była akcją odwetową Niemców za zastrzelenie dwóch gestapowców przez członka podziemia niepodległościowego Józefa Mierzyńskiego. W konsekwencji Niemcy dokonali na szeroką skalę aresztowań w Zgierzu, Łodzi i okolicznych miastach, m.in.: Bełchatowie, Kaliszu, Łasku, Pabianicach, Sieradzu, Zduńskiej Woli, Turku i Wieluniu. Oprócz stu skazanych na rozstrzelanie przywiezionych z łódzkich więzień, na ówczesnym Placu Stodół, zebrano ok. 6 tys. osób. Spośród nich wybrano jeszcze stu mężczyzn jako zakładników, którzy zginęliby w przypadku buntu świadków zbrodni.

20 marca 1942 roku skazani mężczyźni i kobiety, ustawiani byli w rzędach i systematycznie rozstrzeliwani… Po egzekucji, zwłoki rozstrzelanych przewieziono do pobliskiego Lasu Lućmierskiego, gdzie pochowano w zbiorowej mogile.

Po zakończeniu wojny miejsce stracenia nazwano w hołdzie ofiarom, Placem Stu Straconych.