Dokąd zmierzamy? Nieszczęsna moda na sanację

Pomimo tego, że od upadku II Rzeczypospolitej minęło wiele dziesiątków lat, spór jaki rozgrzewał umysły Polaków żyjących w okresie międzywojennym nadal wyznacza linie podziału wśród naszych rodaków, a także rzutuje na współczesną politykę. Przez długi czas kult Józefa Piłsudskiego nie ulegał żadnej wątpliwości, a w latach 30. za krytyczne uwagi wobec tej postaci groziło więzienie albo nawet pobyt w osławionym obozie w Berezie Kartuskiej.

Ostatnie lata przynoszą nowe odkrycia i coraz silniejszy głos badaczy, którzy „odbrązawiają” władze sanacyjne, a przypominają o zapomnianych przez dziesięciolecia postaciach, np. o generale Tadeuszu Rozwadowskim, który jako szef Sztabu Generalnego był współtwórcą zwycięstwa pod Warszawą w 1920 roku. Po dojściu do władzy Piłsudskiego został on aresztowany i dwa lata później zmarł, prawdopodobnie otruty.

Na pytania o prawdziwe oblicze międzywojennej Polski, dokonaniach gen. Rozwadowskiego i fałszowaniu historii naszego kraju odpowie w kolejnym odcinku z serii „Dokąd Zmierzamy?” Henryk Nicpoń – dziennikarz, publicysta, autor książki „Polowanie na generała. Piłsudski kontra Rozwadowski”.