IPN zaprasza: 125. rocznica urodzin kpt. Stefana Pogonowskiego

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza na spotkanie z okazji 125. rocznicy urodzin kpt. Stefana Pogonowskiego, łódzkiego bohatera wojny polsko-bolszewickiej.

Spotkanie odbędzie się 12 lutego o godz. 11.00 przy mogile kapitana zlokalizowanej na części rzymskokatolickiej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Organizatorzy przewidują okolicznościowe przemówienia oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Uczestnikami uroczystości będzie łódzka młodzież.

Stefan Pogonowski (1895-1920) był żołnierzem armii carskiej podczas I wojny światowej, po rewolucji bolszewickiej w I Korpusie Polskim gen. Dowbora-Muśnickiego, a następnie 4 Dywizji Strzelców Polskich gen. Lucjana Żeligowskiego. Uczestniczył w wojnie polsko-ukraińskiej jako dowódca I batalionu 28 Pułku strzelców Kaniowskich („Dzieci Łodzi”) w okresie wojny polsko-bolszewickiej. Zginął 15 sierpnia 1920 r. prowadzą do swój batalion do ataku na dywizje wroga próbujące ok. 1 w nocy przedrzeć się przez polskie pozycje w okolicach Kątów Węgierskich. Zwycięski atak żołnierzy Pogonowskiego był jednym z najważniejszych epizodów bitwy warszawskiej. Porucznik Pogonowski pośmiertnie został awansowany na stopień kapitana i odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.