Kamil Waćkowski – Do trzech razy sztuka. Narodowcy w bułgarskim parlamencie

Na początku listopada w Bułgarii odbyły się już trzecie wybory parlamentarne w tym roku. Wyniki rokują na powołanie stabilnego rządu,a co ważne do parlamentu dostali się bułgarscy narodowcy. Wybory wygrało nowe ugrupowanie Kontynuujemy Przemiany z wynikiem 25,32%. Ugrupowanie te zostało założone przez ludzi prezydenta Bułgarii Rumena Radewa. Partia ma program centrowy ,skupia się na zagadnieniach związanych z walką z korupcją.

Drugie miejsce zajęło ugrupowanie wielokrotnego premiera Bułgarii Bojko Borisowa – Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii w koalicji z Związkiem Sił Demokratycznych – uzyskując 22,44% (spadek 0,47% w porównaniu do lipcowych wyborów). Trzecie miejsce zajęło ugrupowanie reprezentujące mniejszość turecką – Ruch na rzecz Praw i Wolności z wynikiem 12,83% (wzrost o 2,29%). Na czwartym miejscu i z najgorszym wynikiem w historii uplasowała się Bułgarska Partia Socjalistyczna z wynikiem 10,07%(spadek o 3,01% w porównaniu do lipcowych wyborów). Największym przegranym wyborów okazało się ugrupowanie muzyka Sławiego Trifonowa – Jest Taki Naród. Ugrupowanie, które wygrało lipcowe wybory zdobyło 9,39% co oznaczało spadek ,o 14,20% w porównaniu z lipcowymi wyborami. Na spadek przełożyło się to, że muzyk nie umiał stworzyć rządu ,a ciągły brak stabilnego rządu irytował Bułgarów.

Szóste miejsce zajęli atlantyccy prymusi z ugrupowania Demokratyczna Bułgaria . Ugrupowanie zdobyło 6,28% (ugrupowanie zdobyło o 6,11% mniej głosów jak w lipcowych wyborach). Z parlamentu bułgarskiego wypadło ugrupowanie Postań Bułgario! Nadchodzimy! Ugrupowanie zdobyło 2,26% (spadek o 2,75% w porównaniu do lipcowych wyborów). Po raz kolejny w bułgarskim parlamencie nie zobaczymy starych nacjonalistycznych partii. Ataka zdobyła ,0,46%, Bułgarski Ruch Narodowy (współrządzący do niedawna Bułgarią) uzyskał 1,07%. Do bułgarskiego parlamentu dostało się ugrupowanie nacjonalistyczne Odrodzenie, z wynikiem 4,80% (w porównaniu do lipca wzrost o 1,85%). Liderem ugrupowania jest Kostandin Kostadinov. Odrodzenie powstało wskutek w Bułgarskim Ruchu Narodowym. Odrodzenie postuluje obronę etnicznych Bułgarów poza granicami Bułgarii, zwiększenie relacji handlowych z Rosją i innych krajami poza UE i NATO, postuluje także pełną integrację polityczną, kulturalną, gospodarczą z Macedonią Północną. Ugrupowanie sprzeciwia się także segregacji sanitarnej.

Wyniki wyborów powodują, że dojdzie do koalicji czterech partii. Koalicję rządową utworzą ugrupowania: Kontynuujemy Przemiany, Bułgarska Partia Socjalistyczna, Demokratyczna Bułgaria, Jest Taki Naród. Nowy rząd będzie miał silne wsparcie prezydenta Bułgarii. Będzie on kontynuował zwiększanie wpływów USA i NATO w Bułgarii. Jednak obecność ludzi Radewa i Bułgarskiej Partii Socjalistycznej będzie powodować, że Bułgaria nie pójdzie drogą Polski w bezmyślnej rusofobii. W parlamencie będą narodowcy, którzy na pewno będą wyrazistą i konkretną opozycją.